tu jesteś: główna / diety_zdrowotne

Diety zdrowotne

 

Tajemnica zgrabnej sylwetki nie kryje się w odmawianiu sobie jedzenia ale we właściwym doborze pokarmów.

U podstaw tworzenia indywidualnego zestawu zdrowych posiłków leży analiza potrzeb organizmu. Trzeba ocenić stan zdrowia, styl życia, przebyte choroby wiek i płeć. Dopiero połączenie wszystkich tych czynników może być wskazówką do ustalenia optymalnego zestawu potrzebnych pokarmów.

Oczywiście głodówka daje początkowo spodziewane efekty. Ubywa nam kilogramów i centymetrów w talii, jednak skutki odmawiania sobie jedzenia są fatalne w dalszej perspektywie. Podstawowym błędem popełnianym podczas odchudzania jest monotonia w wyniku której dochodzi do głębokich niedoborów.

Jak wskazują najnowsze badania społecznie jesteśmy w XXI wieku, ale genetycznie nadal tkwimy w paleolicie. Wszystkie popularne diety takie jak South Beach, Ann Louise Gittleman, Montignac opierają się na posiłkach z chudego mięsa, roślin bogatych w błonnik, minerały, witaminy, przeciwutleniacze i wielonasycone kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że mimo zmiany trybu życia, nadal potrzebujemy tych samych składników, w które obfitowała dieta naszych przodków sprzed tysięcy lat. To oni – paleolityczni myśliwi zbieracze żywili się dziczyzną, nie stroniąc od bogatych w zdrowe tłuszcze oleistych ziaren oraz roślin obfitujących w włókna regulujące przemianę materii.

Kluczem do skutecznego odchudzania jest właściwe rozpoznanie problemów organizmu. Specjalista dietetyk musi rozpoznać czy powodem otyłości są wahania poziomu cukru, nierównowaga hormonalna, nadmierne zatrzymywanie wody, czy też zaburzone funkcjonowanie wątroby. Dopiero prawidłowe zdiagnozowanie nieprawidłowości w przemianie materii może być podstawą ustalenia odpowiedniej diety.Polityka Prywatnosci | Diety zdrowotne